Pochází ze Slovenska. Prošel prakticky celým digitálem (PPC, SEO, content management), vlastnil a stále vlastní firmu zaměřující se tvorbu webových stránek, webdesign a srovnání cen tovarů Topshopping.sk. Ale hlavně Štefan stojí za možná revolučním českým startupem Blue Winston. Ten by měl usnadnit práci všem PPCéčkařům. Respektive – spíše jim tu práci bude brát. Měl by totiž umět PPC specialisty zcela nahradit. A protože se mi tento projekt zdál zajímavý (a Štefana navíc moc v médiích neuvidíte), tak jsem si jej pozval k nám do redakce, aby nám o tom povykládal více.
Ahoj Štefane, protože jsem již v předchozím odstavci zmínil, že toho máš za sebou už hodně, zkus prosím trochu podrobněji popsat svou kariérní dráhu. Kde všude jsi pracoval, co jsi tam dělal a hlavně – jak ses k těmto profesím dostal? A na jakých projektech ses podílel?
Ahoj. Svoju podnikateľskú kariéru som začal veľmi skoro. V 15 rokoch som si založil svoju vlastnú webdizajnérsku firmu. Samozrejme na otcove meno. V tej dobe bola tvorba webov v začiatkoch, bola velmi pracná a náročná. Prvé projekty boli pre rodinu a známych – realitná agentúra a stránka s ubytovaním pre mojich rodičov. Keď prišla éra CMS riešení, začal som budovať weby a aplikácie v PHP a CMS systémoch ako Joomla, WordPress, Magento, Prestashop. V 17 rokoch som vytvoril katalóg internetových obchodov Topshopping.sk. Ten bol dlhé roky jednotkou na Slovensku a mal mnoho spokojných zákazníkov. Práve vďaka tomuto projektu som sa začal primárne orientovať na e-commerce riešenia. Najviac som sa mu venoval počas vysokej školy, kedy som mal už skúsenosti na profesionálnej úrovni a veľa správnych kontaktov. Topshopping.sk sa kompletne prebudoval na programovacom jazyku ruby on rails a stal sa z neho plnohodnotný porovnávač cien tovarov. Som človek, ktorý je „zaťažený“ na inovácie a IT technológie. Preto tento projekt ani z daleka nepovažujem za dokončený. Je to moje “dieťa” a rovnako “hobby”. Ale ako také sa mu dokážem venovať len vo voľnom čase. Čo je obrovská škoda, pretože voľného času mám oveľa menej ako by som chcel. Mám preň vymyslené také inovácie, ktoré ani sama Heureka.sk, či iní giganti na poli porovnania cien tovarov, v sebe nemajú. Verím však, že už čoskoro toto moje “dieťa” konečne vyrastie a odíde úspešne z domu do sveta. Pri svojej práci som sa zoznámil s jedným majiteľom internetových obchdov. Videl som obrovskú možnosť využiť svoje doterajšie skúsenosti s tvorbou webstránok, grafikou, PPC kampaňami, či komplet online marketingom a project managementom ako takým. Povedal som si, že by bola škoda ich „nepredať“ ďalej. Stal som sa tak hlavným project managerom spoločnosti Parfems.sk a Hodinkar.sk. Počas môjho pôsobenia sa Parfems.sk stala top 2 online parfumériou na Slovensku. V tom čase už expandovala aj do Poľska a má niekoľko dcér s obrovským počtom objednávok. Keďže som človek zaťažený na čísla, štatistiky a hlavne % konverzií a ziskovosť z každej jednej zvolenej reklamy, či marketingového kanálu, potreboval som nástroj na správu PPC kampaní a to hlavne produktovo cielených. Narazil som na Bluewinston.com a priťiahol ho do našej firmy. Vtedy bol projekt ešte „v plienkach“ oproti tomu, aký potenciál má dnes. Začal som sa mu venovať v snahe zlepšiť jeho predajnosť pre e-shopy aké sme mali aj my. Toto boli udalosti, ktoré ma z veľmi úspešnej a svojím spôsobom pohodlnej kariéry project managera internetových obchodov, priviedli na pole start-upov, kde každý deň neúnavne bojujem za úspech toho nášho.
Kdybys měl jmenovat nějaký úspěch, co se ti v předchozích „štacích“ povedlo, co by to bylo? Na co jsi po právu hrdý?
Som naozaj veľmi hrdý na to, že sa z Parfems.sk v dobe, kedy som tam pôsobil, stala jedna z top online parfumérií na Slovensku. Má pripravenú pôdu na expanziu do akejkoľvek krajiny v EÚ. Rovnako som “ako každý rodič” hrdý na moje dieťa – Topshopping.sk, ktoré v tomto roku získalo novú investíciu. Verím sa, že sa stane jednotkou na slovenskom trhu a takisto jeho .CZ doména začne bojovať v Českej republike. Bude to moja veľká satisfakcia.
Já už na začátku rozhovoru uvedl, že ještě figuruješ v jedné další firmě, kterou vlastníš. Jak se jmenuje a proč ses rozhodl si založit vlastní firmu? A co přesně pro klienty zajišťujete?
Figurujem vo firme E-studio.sk, ktorá sa zaoberá webdesign-om, grafikou, tvorbou webových aplikácií, či tvorbou IT aplikácií a software-u na kľúč presne na mieru pre rôzne firmy. V neposlednom rade sa venujeme neustále SEO optimalizácií a social media marketingu.
Není to tak trochu risk zakládat firmu, která se věnuje tvorbě webů? Přece jenom takových firem jsou na Slovensku i u nás desítky. Konkurence je totiž v tomto oboru dost veliká a je docela obtížné prorazit. A nebo se mýlím?
Je aj nie je :-). Ja som e-studiu vypracoval na veľmi úzko špecializovaný obor a to tvorba ecommerce riešení a správa social media marketingu a ppc kampaní. Myslím si, že som v tomto odbore už dosť “doma”. Trinásť rokov je naozaj dlhá doba na nazbieranie informácií od tvorby eshopov, cez PPC marketing, social media marketing, SEO optimalizáciu až po project mangement eshopov. To je dostatočne dobrý argument pre získanie zákazky. Software pre CMS ecommerce, upravený a vyprodukovaný mojou firmou je, dovolím si povedať, jeden z top v EÚ, keďže pracuje na core jadre Prestashop, ktorý je však komplet „prekopaný“. To znamená, že ak by sa náhodou moja firma nemohla ďalej starať o eshop, ktorý sme stvorili – na internete sú 1000ky php programatorov, ktorí nás vedia veľmi ľahko a behom pár dní nahradiť vo všetkých smeroch. To robí pre majiteľom eshopov veľkú konkurenčnú výhodu, keďže správa eshopu, programovanie a náklady na to predstavujú zlomok v porovnaní s konkurenciou. Navyše čas, kým programátori zapracujú potrebné addony a tasky do systému, je aj tak mizivý.
Byl bys ochoten prozradit, jak se vám daří? Ideálně to podložit nějakými čísly – jaký byl obrat za poslední rok, jak se vyvíjel za poslední roky, kolik máte zaměstnanců atd.
Čo sa týka Topshopping.sk – tu máme cca 4 stálych zamestnancov a E-studio.sk pracuje štýlom outsourcingu. Som zástanca toho, že neustále hľadanie nových partnerov, programátorov a “mozgov”, ktorí by dokázali pracovať na mojich zakázkach, je oveľa lepšie, ako zostarnú a zlenivieť v rámci jednej firmy. Tým pádom ich môžem mať hneď niekoľko “v zálohe” a byť vždy pripravený pre nového zákazníka. Orientujem sa na kvalitu a snažím sa vyberať vždy tých najlepších. Obrat z Topshopping.sk činil cca 35.000€ za rok 2013, ale podotýkam, jeho čas príde ešte len koncom tohto roka, na čo sa môžete samozrejme tešiť :-).
Snažíš se činnosti, které tě nebaví, delegovat na své zaměstnance?
V prvom rade musím ovládať všetky činnosti ja sám. Až potom môžem hľadať vhodného zamestnanca, ktorému dokážem prenechať svoje skúsenosti a nebáť sa, že niečo spraví zle. Mám veľké šťastie, že pri mojom podnikaní nie je nič, čo by ma nebavilo. Výnimkou je účtovníctvo, to však veľmi rád prenechávam na profesionálov :-).
Pojďme se trochu podívat na zoubek startupu Blue Winston. Než se však do něj pustím, tak se ještě jen tak bokem zeptám – jak dlouho ses věnoval PPC reklamě?
PPC reklame sa venujem už 12 rokov čiže od roku 2002. Na Slovensku vtedy vznikla reklamná sieť Etarget. S pánom Kováčom, ktorý stál za týmto projektom, som začal hneď komunikovať a testovať ich riešenia na vtedy ešte starom katalógu eshopov Topshopping.sk. Prešiel som si všetkými možnými PPC a CPM/CPT reklamnými sieťami od textových až po bannerové odkazy a v posledných 3 rokoch sa venujem dosť aktívne retargetingu a samozrejme produktovo cieleným kampaniam.
Mohl bys prosím také našim čtenářům, kterým pojem PPC nic neříká, vysvětlit, co si pod PPC reklamou mají představit? Kdy se s ní kupříkladu dostanou do styku, proč ji firmy využívají a vůbec, proč je tak důležitá a kdo a proč si PPC reklamu platí?
PPC znamená v angličtine Pay-Per-Click, čiže platba za kliknutie. Je to najlepší a najefektívnejší spôsob inzercie všeobecne na celom svete. Inzerent platí len za skutočné kliknutie – teda zákazníka, ktorého odkaz priviedol na inzerentove webové stránky. V minulosti sa platilo za počet zobrazení banneru, či reklamy – to však nebolo merateľné, resp. inzerent zbytočne platil za reklamu z ktorej nemal ziadny osoh.
PPC reklama je všade. Internetové obchody platia v porovnávačoch cien za to, že zákazník klikne na button vstúpiť do obchodu. V Google výsledkoch vyhľadávaní na vrchných 3 odkazoch, po bokoch webových portálov aj formou grafickej banner reklamy. Každý pozná reklamy na YouTube pod a po stranách práve hrajúceho videa.
Měla tato tvá předchozí pracovní zkušenost nějakou souvislost se startupem Blue Winston, který se právě zaměřuje čistě na PPC reklamu?
Ako som už spomínal. To bol jediný dôvod, vďaka ktorému som sa dostal k Blue Winstonu a prečo som v ňom videl a stále vidím obrovský potenciál. A to nie len na slovenskom či českom trhu. Veľmi sa teším, že sa mi do cesty konečne dostal projekt nadnárodného a globálneho charakteru, po ktorom som celý život túžil. Teraz je tu a môžem ho predstaviť celému svetu.
Kdo patří k největším provozovatelům PPC systémů u nás a v zahraničí?
Samozrejme to je Google a Facebook. Potom sú firmy, ako napríklad Bluewinston, ktoré slúžia na podporu a jednoduchšiu správu PPC inzercie v hore uvedených systémoch. Napríklad najväčší retargeting systém pre Facebook a teraz už aj Twitter kampane Adroll, prípadne Adpilot, no a v neposlednom rade je tu sieť Etarget, ktorá predstavuje autonómny PPC systém – nájdete ho všade tam, kde nie je Google. V Českej republike máte samozrejme PPC systém SKLIK od českého giganta Seznam.
Štefane, jaký algoritmus nebo systém stojí v pozadí za PPC reklamou? Podle čeho se systém rozhoduje, jakou reklamu mi zobrazí? Přece jenom, tohle musíte vědět, pokud chcete nabízet Blue Winston klientům, nebo ne?
V prvom rade to je kľúčové slovo, ktoré človek zadá napríklad do Google vyhľadávania. Inzeráty sa tvoria v určitom textovom, či obrázkovom znení. Základ je však priradiť k nim správne kľúčové slovo, slovné frázy, či spojenia. Keď ich užívateľ zadá, tak sa mu zobrazia reklamy pridelené k týmto frázam. Potom sú kontextové reklamy v článkoch, na blogoch či magazínoch, ako je napríklad aj Objevit.cz. Tu sa zobrazujú postranné reklamy podľa toho, či sa v texte článku nachádzajú určite zhodné frázy či kľúčové slová príbuzné k inzerátom.
Tak a teď se tedy pojďme více popovídat o Blue Winston. Jak jste vlastně došli k tomu, že se váš nový projekt bude jmenovat Blue Winston? Kdy jste se do Blue Winstonu pustili?
Samotný produkt je dosť technicky zložitý na vysvetľovanie, preto sme ho chceli „zľudštiť“ dať mu nejaku tvár. Nevedeli sme zo začiatku, či to bude nejaký človek alebo zviera… Povodne sme ho volali pracovne “veľryba”. Druha vec ktorú sme vedeli že veľa domén .com bolo obsadených. Tak sme uvažovali nad prídavným menom a farby nám z toho vyšli najlepšie. Farbu sme mali vybranú skôr, ako meno. „Modrá je dobrá“, ako spieva jedna česká kapela :-). Winston mal asociovať gentlemana, niekoho múdreho, čo si so všetkým poradí. Malo to byť meno ako Watson zo Shelrlocka Holmesa. Po preverení dostupnosti ochranných známok a domén zvíťazil názov Blue Winston. Názov vymyslel Matúš Hliboky, ktorý je jeden zo spoluzakladateľov projektu. Blue Winston bol najskôr iba pracovný nástroj vo firme Tarantula, kde sme ho používali na manažment Adwords kampaní. Prvú kampaň na ňom sme pustili 17. Novembra 2009 pre Martinus.sk. Od februára 2012 sme začali pracovať na webovej verzii nášeho softwaru.
Zkus prosím v několika větách vysvětlit, k čemu tento nástroj slouží, kolik to stojí a co to umí. Zkus mi také prosím vysvětlit, proč bych si měl něco takového pořídit. Děkuji.
Blue Winston je unikátny nástroj, ktorý dokáže pripraviť, vytvoriť a spravovať produktovo cielené kampane v sieti Google AdWords pre akýkoľvek e-shop z celého sveta. Najprv hromadne vytvorí inzerciu pre kategórie produktov, alebo aj komplet sortiment. Nie je tajomstvom, že existujú stovky konkurenčných firiem, ktoré robia to isté. Ale len do tohoto bodu. My sme však nasadili latku vyššie implementáciou umelej inteligencie do celého projektu. Umelá inteligencia Blue Winston Sense sa stará o to, aby eliminovala akúkoľvek potrebu ľudského zásahu, ktorý je vo veľa prípadoch, hlavne u eshopov s viac ako 1000 produktami finančne a časovo veľmi náročný. Blue Winston dokáže jednoducho nahradiť človeka.
Čo je však lepšie, stane sa zamestnancom, ktorý tvorí stovky inzerátov za sekundu, sleduje každú zmenu v sortimente e-shopu – skladovú dostupnosť, cenu a pod. a všetko v sekunde aktualizuje. Neustále sleduje štatistiky, správania zákazníkov a tak dalej. Podľa toho nastavuje čo najefektívnejšie ceny za preklik u PPC pre každý jeden inzerát osobne. Snaží sa tak dosiahnuť na čo najnižšiu cenu za jednu konverziu (jeden úspešne zrealizovaný nákup prostredníctvom Google AdWords inzercie), ktorá je tak zameraná na konkrétne produkty cielené na konkrétnych zákazníkov.
Budete Blue Winston nabízet čistě jen jako placený nástroj a nebo bude k dispozici i nějaká ořezaná verze, která bude zdarma?
Blue Winston ponúkame čisto ako platený nástroj. Keby sme ho „orezali“, tak by sa mohla vytratiť jeho funkcionalita, dôvod prečo ho využívať a celá „mágia“ vo vnútri. Každopádne ponúkame zákazníkom možnosť vyskúšať si ho na 45 dní zdarma. To je dosť dlhá doba na to, aby zistili, že naozaj funguje. Potom nie je dôvod nezaplatiť ďalší mesiac len „baťovských“ 99 EUR. Hlavne by majiteľ eshopu zaplatil minimálne 3x toľko zamestnancom či externej agentúre, ktorá by v konečnom dôsledku aj tak nedosahovala výsledky také, ako samotná umelá inteligencia Blue Winston.
Co je největším problémem PPC reklamy a jak Blue Winston pomáhá tento problém řešit?
Najväčším problémom PPC reklamy u ecommerce riešení je to, že tvorba inzerátov pre každý produkt je časovo veľmi náročná. Samozrejme aj jej dodatočná správa, aktualizácia a sledovanie efektivity. Pri PPC reklame treba sledovať množstvo preklikov na daný konkrétny inzerát, jeho spending (finančný náklad) a množstvo nákupov zrealizovaných vďaka tejto reklame. Pokiaľ je spending nižší než obrat – je to OK, ale i tu naša umelá inteligencia dokáže dosiahnuť ešte lepšie čísla. Naopak v prípade, že sa na PPC reklamu iba kliká, ale nakupuje, dochádza k strate finančných prostreidkov. Po spriemerovaní nákladov a celkových výnosov z kompletnej kampane pre internetový obchod sa veľa ráz stane, že e-shop je ve strate. Tú zapríčiňujú práve kvantá odkazov, ktoré z nejakého dôvodu nepredávajú. Toto sa s Blue Wintonom nestane. Do 45 dní máte kampaň plne zoptimalizovanú a vy si môžete otvoriť šampanské.
Kolik lidí se na Blue Winstonu podílí? Můžeš nám váš tým představit?
Dosť veľa práce outsourcujeme, tak je trochu zložitejšie to vysvetliť. Napríklad outsourcujeme vývoj umelej inteligencie, výrobu pluginov do CRM a iné. V našom core tíme je 9 ľudí, z toho jeden už spomínaný Matúš je s nami už skôr symbolicky. Takže toto sú členovia nášho tímu:
Peter Dendis – ktory vymyslel cely projekt, manažuje ho a je spoluvlastníkom.
Ingrid Baratová – ako spoločník firmy GroupGuard, s.r.o., ktorá je investorom, sa stala ďalším “nepriamim” spoluvlastníkom, rovnako sa podieľa na riadení firmy a špecializuje sa na zakaznicku stránku nášho produktu.
Marián Mikula – stál pri zrode samotného kódu, je spoločníkom.
Miroslav Medveď – má na starosti hlavne vizuálnu a textovú stránku softveru aj našej komunikácie. Je taktiež jedným zo spoločníkov.
Daniel Derevjanik – programátor.
Veronika Janovičova – Adwords špecialista, ktorý pomáha so všetkým čo je potrebné v Adwords. Pracuje vo firme Tarantula.
Renáta Bronišova – je náš najnovší prírastok do tímu. Má na starosti zakladanie kampaní nových klientov.
A samozrejme som tu ešte ja :-). Zo začiatku som sa snazil prispievať projektu len radami a postrehmi, ako ho je možné vylepšiť. Neskôr mi bolo jasné, že ak nezoženieme investora, nebudeme schopný projekt úspešne predávať. Najskôr som sa orientoval na ľudí “z branže”, no aj keď spočiatku prejavili záujem, no nedotiahli sme rokovania do úspešného konca. Nakoniec som zohnal investora z úplne inej oblasti, ktorý mi dôveroval natoľko, že mi plne zveril “dohľad” nad jeho investícou. Investorova firma GroupGuard s.r.o. sa poskytnutím financií stala spoločníkom.
A ja som sa tak oficiálne dostal do tímu v roli jeho zástupcu. Moja spolupráca s investorom sa nakoniec rozšírila aj na moje ďalšie už spomínané projekty. Momentálne všetky zastrešuje naša, teraz už spoločná firma GroupGuard, s.r.o. v ktorej mám 50% podiel. Takto som sa nepriamo stal aj spoločníkom BlueWinstonu.
Věnuje se celý tvůj tým Blue Winstonu na fulltime?
Všetci spoločníci sa venujú projektu fulltime. A to myslím naozaj doslova. Buď pracujeme a z času na čas si pospíme :-). Ale tak to v začínajúcích projektoch býva. Ako som už spomínal, využívame outsorcing. Takže ostatní pracujú formou vypracovania presne zadanej úlohy. Tých je stále dosť a preto by som sa nebál tvrdiť že pracujú 8 hodín denne, čo sa bežne dá označiť za full time.
Na koho vlastně s Blue Winstonem cílíte? Na malé a střední agentury a nebo na živnostníky? Nebo váš nástroj si budou moci dovolit všechny tyto tři skupiny klientů?
Spočiatku sme išli stratégiou malé a stredné firmy, resp. eshopy, či agentúry, ktoré spravujú PPC kampane týmto eshopom. Zistili sme však, že i obrovské firmy majú záujem šetriť. Náš nástroj síce nahradí zamestnanca z firmy, ktorý sa venuje PPC kampani, ale nemusí to znamenať, že ho treba hneď vyhodiť. Aj náš nástroj je potrebné na začiatku poriadne nastaviť. PPC špecialista sa potom môže naplno venovať brandovej PPC reklame, ktorej sa my ako Blue Winston nevenujeme a samozrejme je tiež veľmi potrebná.
Co si mám představit pod brandovou PPC kampaní? A proč se jí nevěnujete? Je to kvůli tomu, že tento proces se nedá zautomatizovat a je tam stále potřebná „lidská síla“?
Brandová PPC kampaň predstavuje inzerciu cielenú buď na titulnú stránku firmy – hlavnú doménu alebo, keď sa bavíme o internetových obchodoch tak do kategórií produktov alebo značiek. Nejedná sa teda o inzerciu cielenú na konkrétne produkty. Obchodník sa snaží reklamovať širšiu oblasť. Momentálne sa jej nevenujeme hlavne kvôli tomu, že tu sa znižuje % konverzií a to až niekoľkonásobne. Zákazník prostredníctvom takejto kampane nie je zavedený priamo na produkt, ale na titulnú stránku alebo podstránku so všeobecným obsahom. Vyžaduje sa preto od samotného zákazníka ďalšia interakcia a pohyb po stránke inzerenta. Kým sa dostane tam, kde ho obchodník chce, má niekoľkokrát šancu „zablúdiť“ a stránku opustiť. Každopádne na tvorbu takýchto brandových PPC inzerátov je momentálne stále potrebná, ako ste povedali, ľudská sila a kreativita. Blue Winston verzia 3.0 bude už ponúkať aj možnosť autonómnej tvorby znení reklamných a brandových inzerátov. Mala by pracovať s frazeologickými slovníkmi z celého sveta a vytvárať najvhodnejšie variácie reklám aj pre zákazníkov, ktorí nepochádzajú z ecommerce siete.
Jak velký je vlastně trh pro tuto aplikaci? Dělali jste si nějaký průzkum a pokud ano, tak jak takový průzkum trhu probíhá?
Na svete existuje cca 350 000 potencionálnych klientov – majiteľov eshopov malého a stredného zamerania. Títo všetci e-shoperi môžu byť naši zákazníci.
Jak moc je složité naprogramovat umělou inteligenci pro podobný systém? A pokud to dokážete vy, tak proč se do něčeho podobného nepustil již dávno někdo jiný?
Je to tak zložitá vec, že ešte ani my sami ju nemáme dovedenú k dokonalosti. Je to časovo a hlavne finančne náročná oblasť. Najväčší problém je v množstve dát, ktoré umelá inteligencia potrebuje vyhodnocovať na to, aby sa učila na svojich „chybách“ a dokázala každý deň produkovať stále lepšie a lepšie výsledky. Množstvo dát sa rovná množstvu zákazníkov a ich finančným prostriedkom, ktoré preinvestujú prostredníctvom Google AdWords. Je to taký začarovaný kruh, ktorý sa nepodarí preskočiť hocikomu. A ako som vravel. Má to obrovský potenciál a Blue Winston zatiaľ využíva tak asi 15%. V budúcnosti sa z neho môže stať naozaj projekt, ktorý úplne zmení pohľad na PPC marketing.
Jak dlouho vlastně Blue Winston vyvíjíte? A ze začátku jsi musel vše financovat sám?
Software sa začal budovať už skoro pred 3 rokmi. Spočiatku išlo všetko z “vlastnej kapsy” v štýle garážovej firmy. Každý robil len za “budúce percentá” za účasť vo firme. Ako som spomenul vyššie, od febráurá 2014 vstúpil do firmy investor, ktorý priniesol finančú injekciu, ktorá nakopla celý chod firmy a preniesla ju na profesionálnu úroveň. Konečne sme mohli “výjsť z kožou na trh” a začať ponúkať našu službu širokej verejnosti.
Dobře, tedy investora jste již získali. Co jej na projektu Blue Winston nejvíce zaujalo? Co rozhodlo o tom, že se rozhodl, že vloží své peníze právě do vašich rukou?
Moje dobré slovo :-). Samozrejme IT technológia, ktora je teraz TOP vyhľadávanou investičnou príležitosťou po celom svete. Oblasť ecommerce má široký, svetový záber. Rovnako aj fakt, že náš software sa bude predávať aj za hranicami Slovenska, ktoré je tak malinké na množstvo obratov.
Mohl by ses více rozpovídat o vašem hlavním investorovi?
Hlavným investorom je firma GroupGuard, s.r.o.. Pôvodne zameraná na poskytovanie viacerých služieb slovenským firmám. V podstate všetko od právneho poradenstva, zakladania firiem až po ich likvidáciu, účtovné služby a podobne. Ako som už spomínal, pôvodne som ju našiel len ako investora, no vznikla z toho úzka spolupráca a momentálne som jej 50% spoločníkom. Momentálne teda zastrešuje už len projekty Topshopping, E-studio a Blue Winston v rozsahu svojho podielu v tejto firme.
Máte spočítané, dokdy by měl Blue Winston pokrýt náklady na vývoj a překlopit se v ziskový projekt?
September tohto roka. Čiže od dnes najneskôr do 3 mesiacov.
Kolik již Blue Winston stál peněz (odhadem)?
Blue Winston do dnešnej doby stál zhruba 5 miliónov českých korún. Aj pre naších zákazníkov je to znak toho, že pracujeme na niečom, čo skutočne funguje. Nejde iba o prázdne sľuby, na ktoré by sme chceli nachytať obchodníkov. Rovnako stál projekt hlavne nekonečne veľa tvrdej práce a času nás všetkých. To je nevyčísliteľná čiastka ktorá sa nám vráti, až keď projekt uspeje a prinesie patričný zisk.
Kolik má Blue Winston již klientů? A jaké jsou jejich ohlasy?
Máme už cca 130 klientov, ktorí sú veľmi spokojní. Samozrejme aj Blue Winston má určite nespokojné ohlasy, ale nie z dôvodu, že by nástroj nefungoval, ale neprinášal kvantá zákazníkov na webstránky eshopu. Ide o to, že my sa zameriavame na kvalitu zákazníka privedeného než na kvantitu. Prípadne je problém s tým, že niektorý malý začínajúci e-shopperi, hlavne z takých malých krajín ako je Slovensko a Česká republika, ešte celkom nechápu zmysel PPC reklamy. V tom sme ešte neni ako sa hovorí tak „úplne doma“. Dokonca sme sa stretli s názorom, že sme podvodníci len preto, že používame koncovku .com. Ale to je len taká pikoška :-).
Plánujete expanzi do zahraničí? A pokud ano, tak do jakých dalších zemí byste chtěli se svým projektem prorazit a kdy? Máte třeba již připravený nějaký plán, kdy a kam se vrhnete v následujících několika měsících?
9.6.2014 sme spustili telesales kampaň práve u vás :-). Česká republika pre nás predstavovala najvhodnejšiu krajinu po našom rodnom Slovensku. Jednak kvôli tomu, že tu nie je jazyková bariéra a aj preto, že máme menšie náklady na support team. V neposlednom rade ste najvhodnejší kandidát práve preto, že vy ako jedna z mála krajín nevyužívate až v takej miere Google.cz ako ostatné krajiny. Zdalo sa nám to byť veľmi zaujiímavé a stavia nás to do roviny, že ak zvládneme Česko v dobrých číslach, tak ostatný svet už bude malina :-). Samozrejme už pripravujeme hneď simultánny nájazd na Poľsko a Nemecko. Do septembra 2014 je deadline úspešného prieniku do týchto 3 krajín.
Jak vlastně vypadá marketing pro takový projekt? Jak svůj projekt propagujete? Platíte si někde reklamu nebo využíváte vlastní síť kontaktů? Mohl bys třeba poradit začínajícím startupistům, jak dostat svůj projekt či produkt do médií, když nemají v zádech žádného mega známého a velkého investora, který se dokáže díky penězům a nebo konexím procpat i do celostátních médií?
Marketing vyzerá úplne jednoducho. Musíte mať software / produkt, ktorý naozaj funguje, resp. spĺňa svoju úlohu na 110% a máte spokojných, čo i len 2 zákazníkov. Ak máte spokojných zákazníkov, použítím case studies dosiahnete zázraky. Samozrejmosťou je aj nejaký social media marketing na Facebooku, Twitteri alebo LinkedIne. My však ideme skôr cestou partnerstiev a affiliate províznych partnerstiev. Zase som možno deformovaný svojím dovtedajším pôsobením v B2C sektore, tak skúšam tie isté taktiky aj v B2B sektore, ktoré sa nám zatial vyplácajú. V neposlednom rade sa venujeme získvaniu partnerstiev v SASkach – software as services. Čiže napríklad firma, ktorá vytvára pluginy pre Shopify CMS systém (nástroj na tvorbu eshopov), tak tá ďalej predáva náš plugin Blue Winston a reklamuje ho u svojich zákazníkov, ktorý majú eshopy a získavajú od nás podiel na ziskoch.
Využíváte třeba služeb nějaké PR agentury? O vašem projektu jsem se dočetl v několika tištěných i online médiích. Jak jste se tam dostali a dá se tam dostat bez služeb kvalitní PR agentury?
Tieto agentúry, resp. tieto tlačové a online média, si nás sami našli a mali záujem napísať o našom startupe a technológii, ktorú prinášame do sveta. V Českej republike a v zahraničí je to zatiaľ zložitejšie, takže si sami hľadáme média, ktorým ponúkame námet na zaujímavý článok pre ich čitateľov. Tí sa tak môžu naučiť na našich chybách alebo prečítať si o inovácií, ktorá aj im môže pomôcť v online biznise.
Měly by si podle tebe začínající startupy platit nějakou reklamu? A nebo si myslíš, že je to ze začátku naprosto zbytečné a je lepší peníze investovat raději do vývoje?
Každopádne by mali robiť všetko s primeranou váhou. Ak budú všetko investovať len do vývoja, zrazu príde zákazník a oni zistia, že od služby očakáva niečo iné, ako si pôvodne mysleli. Čiže získavať zákazníkov, krvopotne si ich obehať a presviedčať. Napísať nejaké články, či zaplatiť inzerciu aby ich získali sú nevyhnutnosťou. Sú veľakrát oveľa dôležitejšie než mať „hotový“ software. Zoberte si taký Microsoft. Ten išiel vždy metódou – pustíme von beta verziu, necháme na zákazníkov otestovať, získať feedback, čo je zle, čo je dobre a čo nám chýba. Následne zapracovať addony a fixnúť bugy a pustiť von „čistú“ verziu bez bugov a so zapracovanými pripomienkami do produktu.
Štefane, můžeš říct už teď, co tě tento projekt naučil a kam tebe osobně posunul? Je to velká škola?
Škola je to samozrejme velká. Ako každý projekt a každá životná situácia. Vždy vás to naučí niečomu novému. Blue Winston nie je výnimkou. Momentálne nové poznatky získavam z prieniku na zahraničné trhy a samozrejme nový segment a marketingový kanál, resp. B2B je odlišný od B2C, s ktorým som doteraz pracoval najviac, aspoň v oblasti ecommerce riešení.
Co vás při rozjezdu aplikace Blue Winston nejvíce překvapilo? Určitě jste měli nějaký plán, kam se s touto aplikací chcete dostat. Co jste museli přehodnotit, co se povedlo přesně tak, jak jste si naplánovali a co se naopak nepovedlo?
Aplikáciu sme spočiatku stavali tak, že každý užívateľ, si bude môcť plne sám nastaviť kampaň, prejsť jednotlivými funkciami, dobiť krediť a spustiť inzerciu. Feedbacky a reálne skúsenosti na zákazníkoch nás však naučili tomu, že si zákazník kampaň sám nastaviť nevedel. Ak sa mu to aj podarilo, veľakrát nebola dostatočne kvalitná a nemohla tak dosiahnuť také dobré výsledky. Toto zistenie nás doviedlo k úplnemu „prekopaniu“ celej stratégie a pohľadu na predajnosť softwaru. Zapracovali sme tzv. „formulár riešenia“, kde naši noví zákazníci jednoducho zodpovedajú na pár otázok. Naši PPC špecialist im potom vystavajú a nastavia prvú štartovaciu kampaň. Pre nás to znamenalo potrebu oveľa väčšieho support centra a call centra.
Musela jít trochu do ústraní tvá firma kvůli vašemu novému startupu? A nebo to nemělo na tvé podnikání vliv?
Malo a má to ešte stále obrovský vplyv na moje predchádzajúce podnikanie. Momentálne mi Blue Winston pohlcuje všetok môj pracovný a dokonca aj voľný čas. Tomuto projektu som úplne prepadol a budem sa mu venovať nonstop až do doby, kým za seba nenájdem vhodnú náhradu.
A jaké cíle si kladete do budoucna? Je vaším cílem exit a nebo Blue Winston nebudujete s cílem prodat, ale chcete si jej určitě ponechat?
Exit, či udržať – to je ťažká otázka. Každopádne, keby prišiel záujem z vonka a ponúkli nám zaujímavú finančnú odmenu za exit, určite by sme o tom uvažovali. Vo veľa projektoch sa stalo, že exitom daná firma, resp. jej koncept stagnoval. My sme inovátori a Blue Winston, ako som už spomenul vyššie, má ešte veľa ambícií ukázať čo všetko dokáže a to dokonca nie len ecommerce riešeniam!
Na závěr dám prostor i tobě, Štefane. Chtěl bys někomu něco vzkázat, poděkovat a nebo předat našim čtenářům nějakou důležitou myšlenku?
Dôležité je veriť si a makať na 110% a dosiahnete všetko. Nezlaknúť sa neúspechu ale mať aj určitú dávku pokory. Ak robíte niečo, kde je už aj tak veľká konkurencia, neznamená to, že nemáte šancu. Vždy existujú možnosti ako zapracovať pridanú hodnotu do stabilných projektov. Dôležíte je robiť prácu, ktorá vás naozaj baví. Kde nepocitujete únavu a neúspech beriete ako ponaučenie. Robte to, čo vás bavi a robte to dobre. Úspech sa skôr (či neskôr) určite dostaví. Či už priamy alebo nepriamy formou nadviazania nových pracovných kontaktov. Každý si nájde svoju cestičku k úspechu, či už finančnému alebo osobnému (psychickému), ktorý je častokrát oveľa dôležitejší než samotné peniaze.
Štefane, děkuji ti za vyčerpávající odpovědi.
Zdroj: http://objevit.cz/stefan-chochlac-blue-winston-dokaze-jednoduse-nahradit-cloveka-13-t79805
Source : Krcmic.cz
V současné době máme kolem 2787 kalkulaček a převodních tabulek, které vám pomohou rychle spočítat vše pro oblasti jako jsou:
- Kalkulačky, převodníky, konvertory, vzorečky a užitečné nástroje zdarma
- Časová pásma/výpočet času/online kalendáře
- Převody jednotek - kalkulačky, vzorečky a výpočty
- Vývoj webů (HTML,CSS,JS, PHP), webdesign a webové nástroje
- Elektrické symboly, výpočet elektřiny, el. obvodů a komponent
- Matematika
- Užitečné nástroje pro každodenní použití
- Úprava a editace textu
- Nástroje pro práci s PDF soubory
- Programování a kodování
- Ekologie
- Další užitečný obsah a nástroje
- Stažení videa a obrázků ze sociálních sítí
- Marketingové nástroje
- Nástroje pro moje PC / počítač
- Internetový marketing
- Kdy a kdo mě nasral?
- Komunikace
- Lekce PR
- Novinky
- O mužích
- O ženách
- Podnikání
- Práce ve firmě
- Psychologie
- Rozhovory
- Různé
- Tvorba textů
- Vztahy
- Adam Marčan z Naučmese: Učím se zpomalit, být ticho, pozorovat a poslouchat okolí
- Adam Zbiejczuk: Facebook je ideální síť pro důchodce
- Alena Ratajová a Jana Popelková: Od rádia rovnýma nohama do erotického byznysu
- Alojz Ryšavý z ALO diamonds: Každé začátky v podnikání jsou těžké a pro šperkařský byznys to platí obzvlášť
- Alžběta Trojanová: Začalo to brigádou, psala jsem do Gamestaru
- Ctirad Macháček: K velkoobchodnímu prodeji, jak jej děláme v současnosti teď, vedla hodně dlouhá cesta
- Dan Přibáň: První projekty byly o tom dokázat, že je něco takového vůbec možné
- Daniel Dočekal: Většinou píšu okamžitě, jakmile objevím téma
- David Bauckmann: Máme výrobní linku na výkonnostní online marketing
- David Eiselt: Levné cestování je zajímavý fenomén, který se do ČR ještě příliš neprokousal
- David Rektorys: Finančně nezávislí lidé často nemají to nejlepší auto, nedopřávají si ty nejluxusnější věci
- Demo Tivátor: Celá Demotivácia je jedna veľká reakcia na to, čo vidím vo svojom okolí
- Eliška Vyhnánková: NIKDY si nekupujte fanoušky na Facebooku!
- Erik Hudák: Naše plány sú každý mesiac prísť na trh v inej európskej krajine
- Eva Marlene Hodek z Nadace na ochranu zvířat: Posláním naší nadace je zlepšovat vztah člověk – zvíře – životní prostředí
- FairList.cz: Učíme jazykové školy a lektory hrát fér
- Filip Mikschik: Hlavní myšlenka byla ukázat, že je tu alternativa k velkým firmám, kde práce dává smysl
- Filip Rožánek: Ráno jsem přicházel jako zaměstnanec, odpoledne odcházel jako host
- Honza Horák: Podnikání mě naučilo vážit si svého času
- Ištván RedAK Evženovič: Když jsem byl malý, tak jsem spadl do žumpy
- Ivan Petrův z Brašnářství Roman Tlustý: Mladí se chtějí řemeslo naučit, staří ho mají komu předat, obchodníci chtějí prodat a celá parta se chce někam dostat
- Jakub Čech: Považuji své aktivity za užitečné a taky mě to docela baví
- Jakub Holčík a Filip Mikel z iShock.cz: Ze začátku jsme žádný systém moc neměli
- Jan Bartoš: Je jedno kolik stojí proklik, důležité je, jestli reklama plní anebo neplní své cíle
- Jan Koudelka: Parkour není jenom o skákání přes baráky a dělání salt
- Jan Kvasnička: Nejčastější chyba je vůbec smýšlení nad webdesignem
- Jan Laibl: Nehledejte nejpohodlnější cestu, hledejte tu nejúčinnější
- Jan Orna: Naše Aréna ArcadeHry.cz je taková stodola u Prahy plná automatů
- Jana Leitnerová: Facebook je úplně pro každého
- Jiří „Jerry“ Tvrdek: Viděl jsem mnoho talentovaných lidí selhat, protože nebyli dost vytrvalí
- Jiří Křovák: Třpytkomat navenek komunikuje pozitivně a staví se do role seriózní služby, která umožňuje neseriózně se pomstít a schladit si žáhu na někom, kdo vás prostě vytáčí
- Jiří Kudrna: Každý zákazník ocení upřímnost a přirozenost
- Jiří Matěj Brůna: Absolvování jakékoliv školy není zárukou ničeho
- Jiří Rostecký: Musíte vystoupit z davu, plavat proti proudu a jít si za svým
- Jiří Sláma: Já jsem fotil už jako malej smrad, kdy mi táta s mámou koupili nějakej foťák (fotografování)
- Jiří Sláma: Měl sem takový období určité fáze života a to bylo hodně divoký (náboženství a drogy)
- Jiří Sláma: Pokud ty lidi zajímá tetování a ty trendy okolo tohoto umění, mají tu na co koukat (pražská Tattoo Convention)
- Josef Kadlec: Je potřeba si uvědomit, že LinkedIn zatím stále ještě není vhodnou platformou pro kontextovou inzerci
- Josef Řezníček: Nevadí, když půjdete proti proudu
- Juraj aka Afakeartist: Blog je prakticky o osobnosti autora, záleží tak na každej jeho vlastnosti
- Karel Mindless Novotný: Reklamní branže ze mě vychovala mistra dodávání smyslu a vysvětlení čemukoli
- Kazma: Z dětské izby až ke hvězdám
- Láďa Hruška: Já žádný kuchař nejsem
- Lubor Zoufal z Lagardére Active ČR: Měli jsme jeden cíl – vytvořit rádio, které by uživatelé rádi poslouchali
- Lukáš Majzlan z Art4web: Vždy majte svoje sny
- Lukáš Pítra: Nedávám garance, protože jsem poctivý obchodník
- Marcel Kupka: Kdo chce psát, musí číst. Jinak zakrní
- Marek Dlugoš: Web mi prišiel ako dobré riešenie prezentácie, kde som vlastne spravený životopis použil už len ako čerešničku na torte
- Marek Soták: Původně jsem si řikal, že se vrátím za tři měsíce
- Marek Sýkora: Anonymita už byla pro mě nezvladatelná
- Martin Jersák „JersyWoo: Placlu jsem provozoval skoro 4 roky, což je na internetový věk dost hodně
- Martin Kasa: Řídím se čísly a selským rozumem
- Martin Klíma z Warhorse Studios: 300 tisíc liber představuje asi 10 % prostředků potřebných k dokončení Kingdom Come: Deliverance
- Martin Kolčaba: V SEO je potřeba mít především selský rozum
- Martin Matějka: SEO je vlastně o vztahu mezi webem a vyhledávačem
- Martin Šalek: Mediální obraz nemocnice může rozhodnout o její další budoucnosti
- Martin Skřivánek: Klient je součástí výzkumu a podstatná je oboustranná shoda
- Martin Tomčík: Bez kvalitního odpočinku nenapíšete ani lorem ipsum
- Martyho frky: Jmenuju se Martin Pohl a jsem alkoholik
- Michael Horovič: Nejlepší podnikání vychází z vlastní potřeby vyřešit nějaký problém
- Michaela Losekoot: Pro mě nejsou sociální sítě žrouty času
- Michal Josef Tóth: Lidé často čekají zázraky na počkání
- Michal Šmída: Projekt Twisto je o budování technologie a super produktu, který pomáhá více lidem pohodlně nakupovat online
- Michal Tuláček a Právnické zkazky: Chci dosáhnout toho, aby se co nejvíc lidí zasmálo
- Michal Vyhnálek: Neprodávám, co neznám
- Milan Šádek: Vypadat dobře a být fit může každý
- Miro Veselý: Možná bych tu už dnes nebyl, kdybych se tehdy nerozhodnul pro tak razantní změnu svého života
- Mywebgrid: Nechceme změnit svět, stačí nám ho udělat trochu lepší (2/3)
- Mywebgrid: Věřte nám, zvládneme to (3/3)
- Mywebgrid: Vývoj jede jako divý (1/3)
- Nikola Weiterová: Buďte šťastní, nech váš robí šťastnými čokoľvek
- Opráski sčeskí historje: Se stim smiř a vimři!
- Pavel Eichler z HitHit.cz: U nás jsou skuteční kreativci se skutečnými projekty
- Pavel Minář: Být freelancerem, to nejsou samé nomádské dovolené, práce z kaváren, networking v coworkingu, TEDexy a Barcampy
- Pavel Novotný: Mám v šoubyzu jen pár přátel
- Pavel Ungr: Weby nemají být na předních pozicích, protože si to zaplatí, ale protože si to zaslouží
- PemiK: Jsem mladý chlápek, který miluje, když se ostatní smějí
- Petr Casanova: FirstClass dělám srdcem, ne pro přežití nebo zisk
- Petr Krejčí: Já osobně vnímám networking jako velmi příjemnou a zároveň užitečnou činnost
- Petr Macháček: Největší zájem je o tvorbu alibi, Rozvraceče a test věrnosti
- Petr Palas: Je důležité dělat něco, co vás samotné baví a čemu opravdu věříte
- Petr Široký: Je rozdíl mezi grafikem a designérem, mezi tím rozdílem leží práce na zajímavých projektech a kusovkách za pár tisíc
- Petr Soukup: Troufnul bych si říct, že jsem termín „pronájem eshopu“ vymyslel
- Petr Svoboda: Obklopujte se lidmi se stejnou vizí, jako máte vy
- Petr Václavek: Díky fotobankám mám teď mnohem více času na rodinu a své koníčky
- Pyroterra: Ze začátku jsme vystupovali pouze na domácí půdě, ale vždycky bylo naším cílem prorazit do světa a to se nám myslím daří
- Radan Sprongl: Mosul vypadá jako kdysi Stalingrad, nedá se tam moc žít
- Radek Hulán: Vydělat v životě hromadu peněz není cíl a ani motivace. To nedává člověku štěstí
- Radek Ondrašík: Druhý je první poražený
- Rebeka Šuchterová: Ponožky v sandáloch sú česká klasika ako svíčková
- RNDr. Miloš Podpěra: Celkově si myslím, že s postupujícím vývojem se našinci mění z cestovatelů na konzumenty cestování
- Robert Rosenberg: První sex jsem měl ve 14 letech
- Robert Vlach: Evropany čeká evoluční skok vpřed
- Robin Holešínský: Díky našim obratům se nám podařilo vyjednat ceny na takovou hladinu, že se ti v podstatě vůbec nevyplatí jít na poštu
- Roman Hraška a.k.a. Yablko: Webrebel má cez 20 hodín videí, teraz už možno 25, je natrieskaný informáciami
- Roman Šemora z GYM Rádia: Naše vysílání bylo, je a bude bez reklam a na tom si zakládáme
- Roman Sterly: Důležitá je jak osobnost zakladatele, tak samotný produkt
- Roman Vaněk: Jídlo mě zajímalo a bavilo odjakživa, ale přišel jsem na to až po 18 letech zahraničního obchodu
- Rostislav Kocman: To, co potřebuje každý tiskový mluvčí, je poznámkový blok, náhradní propiska a telefon
- Stay Zmrd: Stay Zmrd je životní přesvědčení. Něco jako když se chodíš do kostela modlit
- Štefan Chochláč: Blue Winston dokáže jednoduše nahradit člověka
- Textemo: Chceme především změnit současný trh
- Tomáš Klíč: Vždycky to nějak jde, když se opravdu chce
- Tomáš Kováč: V dnešní době se již tablety na školách objevují v hojném počtu. Většinou jsou to ovšem “tabletové” učebny
- Tomáš Reinbergr, zakladatel VAŠE LIGA: Celkově nám za 7 let působení prošlo pod rukama 12 000 sportovců
- Tomáš Solař: Risknul jsem práci na živnost a teď tak pracuji již 7 let
- Tomáš Studeník: Vzpomínkový profil je přístupný odkudkoli, podmínkou je jen připojení na internet a znalost odkazu vedoucího na vzpomínkový profil
- Václav Hodek: Nikdy nepodnikejte jenom pro peníze
- Věra Kalousková: Mám skvělé zákaznice a zákazníky!
- Vít Hutař z Darujhovno.cz: Každé hovno je unikát a pro sloní výtvor to platí dvojnásob
- Vít Schlesinger: Mám taky sen o své firmě. A chci udělat vše pro to, abych toho dosáhl
- Vlastimil Vávru: Ke kontaktním čočkám jsme se dostali takříkajíc náhodou
- Vojtěch Bednář: Něco jde přirozeně, zapomeňte na poučky. Vaše intuice je chytřejší
- Zbyněk Buřival: Nejvíc mi vydělala fotka limetky, její současný výdělek bude okolo $1500
- Zdeněk Cendra: Webhostingové firmy s low-cost modelem per zákazník nemají v delším horizontu na trhu místo
- Zdeněk Hejl: Není v lidských silách znát a umět všechno
- Zuzana Gašparovičová: Blogovaním sa dá uživiť, ale v našich končinách (zatiaľ) nie
a další nástroje neustále vyvíjíme. Naším cílem je stát se jednotným kontaktním místem pro všechny lidi, kteří potřebují rychlé výpočty nebo kteří potřebují najít rychlou odpověď pro základní dotazy na Internetu.
Kromě toho věříme, že internet by měl být zdrojem bezplatných informací. Všechny naše nástroje a služby jsou proto zcela zdarma a není nutná žádná registrace k tomu, abyste je mohli používat. Každou kalkulačku jsme kódovali a vyvinuli individuálně a sami si ji důkladně otestovali. Pokud však zaznamenáte nějakou chybu, informujte nás, prosím.
Zatímco většina kalkulaček na Justfreetools.com je navržena tak, aby byla univerzálně použitelná pro celosvětové použití, některé kalkulačky a tabulky se mohou vztahovat jen pouze pro konkrétní země (například výpočet daní z příjmů se bude lišit pro jednotlivé země apod.)